slider-o-projekcie

PRELIMINARY DESIGN REVIEW

& TRAINING WEEK

Oberpfaffenhoffen

8-14 lutego 2015

DSC_0073

Wizyta zespołu FREDE w Monachium ma na celu przedstawienie jego pracy  i postępujących zmian w rozwoju projektu przed kilkuosobową grupą ekspertów z ESA i DRL. 100-stronnicowa wysłana wcześniej dokumentacja musi zostać zaprezentowana przez grupę FREDE maksymalnie w ciągu 20 minut. Podczas wystąpienia zostają poruszone kwestie dotyczące założeń projektu FREDE, główny sens i cel eksperymentu, etap rozwoju na jakim się obecnie znajduje oraz rodzaj urządzeń i technologii, z którego korzysta zespół FREDE przy jego tworzeniu. Istotnym elementem prezentacji projektu jest udowodnienie komisji, iż eksperyment FREDE wykazuje istotne postępy w ewolucji, która wciąż jest udoskonalana i zwiększa szansę na powodzenie badania rozpadu freonów w stratosferze. Podczas PDR trwa również ponad godzinna dyskusja komisji z twórcami projektu na temat tego, co należy poprawić w eksperymencie oraz nad czym trzeba jeszcze popracować, a także które jego elementy są dobre i nie wymagają już żadnych zmian.

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DSC_0200 DSC_0238 DSC_0252 DSC_0327 DSC_0366_edytowany-1 DSC_0388 DSC_0137
Training Week to z kolei tydzień pełen szkoleń (dotyczących np. platform na balon lub rakietę), których zadaniem jest bliższe zapoznanie się zakwalifikowanych uczestników programu REXUS/BEXUS ze środowiskiem i warunkami z którymi będą musiały się zmierzyć ich eksperymenty w przyszłości. Służą temu warsztaty podczas których zespoły muszą stworzyć makiety projektów i umieścić je na platformach (w przypadku FREDE na platformie balonu)  tak jak będzie to miało miejsce w dniu wykonywania lotów rakiety i balonu w kosmos. Kolejną aspektem poruszanym podczas Training Week jest uświadomienie zespołom jak powinna wyglądać promocja projektu w ojczystym kraju. W trakcie Training Week przebiega również sesja pytań od ekspertów różnych dziedzin.

Kolejną atrakcją jaka spotyka zespół FREDE w czasie trwania wizyty w Monachium jest zwiedzanie DLR MORABA w Oberpfaffenhofen, gdzie znajduje się Niemieckie Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych z laboratorium robotycznym, a także flotą rakiet i samolotów stanowiących latające laboratoria na wyposażeniu bazy rakietowej.