Misja „JADE”

Misja „JADE”

25 kwietnia 2015

DSC_0718 DSC_0779

DCIM106GOPRO

DCIM106GOPRO

IMAG4258 Panoramab

Misja „JADE” (nazwa pochodząca m.in. od pierwszych liter imion pomysłodawców eksperymentu) to amatorska misja balonowa mająca na celu przetestowanie systemów elektroniki pokładowej eksperymentu FREDE. Oprócz naszego eksperymentu, balonem lecą również dwa inne projekty- mini-kapsuły biometeorologicznej dr Agaty Kołodziejczyk i uniwersalne platformy do prowadzenia zdalnych eksperymentów w stratosferze, którym pomysłodawcą jest Daniel Kaczmara. Zorganizowanie całego wydarzenia zawdzięczamy zgodzie jaką otrzymujemy na lot od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a także rzetelnym przygotowaniom poprzedzającym misję ze strony całego zespołu FREDE.
Balon startuje z lotniska w Kruszynie i osiąga wysokość 29km. W powietrze wzbija się razem z nim spadochron, urządzenie lokalizacyjne APRS oraz aparatury trzech eksperymentów przy czym całość przyczepionych elementów nie może przekroczyć 2 kilogramów.
W przypadku Projektu FREDE testom zostały poddane czujniki. To one są odpowiedzialne za zbieranie informacji dotyczących temperatury, ciśnienia i poziomu promieniowania UV.  Po zakończeniu eksperymentu w Krusznie wyniki jakie uzyskujemy napawają nas wszystkich optymizmem i nadzieją w powodzenie projektu FREDE w finale programu REXUS/BEXUS, który odbędzie się Szwecji. Czujniki działają bez większego zarzutu pomimo wcześniejszych obaw, iż z powodu warunków w jakich się będą znajdować mogą nie spełnić swojego zadania. Należy podkreślić również fakt, że nie są one wykonane z komponentów kosmicznych, tylko z o wiele łatwiej dostępnych oraz tańszych zamienników. Pomimo tego bardzo dobrze radzą sobie w ekstremalnych warunkach, takich jak niska temperatura, wysokie ciśnienie i promieniowe UV. Prawidłowe działanie czujników jest kwestią kluczową dla odniesienia sukcesu Projektu FREDE i członków drużyny nad nim pracujących. Tyko dzięki poprawnie zarejestrowanym poziomom promieniowania możliwe jest określenie momentu, w którym należy uruchomić eksperyment.
Całe wydarzenie zostaje zarejestrowane na platformie Global Balloon Space Challenge będącej międzynarodową inicjatywą absolwentów Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Ma ona na celu promowanie i zachęcanie do realizacji własnych projektów balonowych ludzi z całego świata. Projekt FREDE również chce się przyczynić do promowania tej idei!